Hindistan'da koronavirüs sonrası yaşanan en çok hastalıklardan biri olan kara mantar, ölümlere yol açtı. Mısır sonra Irak'ta da ölümlere yol açan kara mantar enfeksiyonu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Bulaşıcı olmayan ancak mantar tüketimi sonrası yaşanma riski artan kara mantar hastalığına dair araştırmalar devam ediyor. Kara mantar hastalığı neden olur? Kara mantar hastalığı belirtileri nelerdir?

Bilim literatüründe mukormikoz olarak bilinen kara mantar hastalığı, Hindistan'da koronavirüs sonrası en çok ölümlere yol açan kara mantar hastalığı diğer ülkelerde de görülmeye başlandı. 200 kişinin ölümüne neden olan kara mantar, hastalığı İran'da da can kaybına yol açtı. Mantar hastalığı olan mukormikoz, vücuda girdiği anda en hızlı yayılan virüslerden biridir. Mukormikoz virüsü önce sinüs kanallarına oradan beyne akciğere iner.

KARA MANTAR HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Nadiren görülen bu hastalık son bir aydır ciddi oranda ölümlere yol açmasıyla paniğe neden oldu. Mantarlardan ağız yoluyla, çizik yara gibi yerlerden ve solunumla bulaşır. Bu virüse sahip olan mantarların etrafa yayılan sporları havaya karışır. Bu mantarlar çürüyen ağaçlarda, çöplerde, gübresi fazla olan toprakta görülür. Hava yoluyla bir kes vücuda yapışan bu virüs anında yayılır. Bu yüzden belirtileri hızlı gösterir. 

KARA MANTAR HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Vücut alınan virüse karşı bağışıklığı devreye sokar bu sürede ateşlenme yaşanır.
   
 • Solunum yollarında hasara neden olan virüs öksürüğe yol açar. 
   
 • Sinüzit ve migren gibi yüzde ağrılara neden olur. 
   
 • Yüksek ateş ve yüz ağrısıyla beraber gözlerden şişme iç yuvasından dışarı doğru kabarma oluşur. 
   
 • Solunum yoluyla akciğere kadar iner ve buradaki hücre yapısını bozar. Bu da göğüs ve karın ağrısına yol açar.
   
 • Akciğerlere verdiği hasar sonrası öksürük sırasında kanama görülür.
   
 • Bilinç kaybıyla beraber kısa süreli krizler yaşanır.
   
 • Vücudun biyolojik yapısında bozulmaya neden olur. En sıkta uyku haline sebebiyet verir.
   
 • Tıpkı cilt enfeksiyonlarındaki gibi sıvı birikimi, iltihaplı akıntı kızarıklık ve siyahlaşma meydana gelir. 

KARA MANTAR HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Bulaşıcı değildir ancak ortamda bozuk mantar ya da bu virüsü barındıran ortamlarda kaşınmak gerekir. Hızla yayıldığından ölüm riskine yol açar. Bu yüzden erken tedavi önemlidir. Hızla kontrol altına alındığında ise vücutta bu hastalığı tetikleyen başka bir kronik hastalığın olup olmadığı da tespit edilir. 

İLİŞKİLİ HABER

Sinir otunun bilinmeyen faydaları nelerdir? Sinir otu ve kekik karışımı ne işe yarar?

İLİŞKİLİ HABER

Bebeklerin doyduğu nasıl anlaşılır? Anne sütünün yetip yetmediğini anlamanın yolları!

BİR YORUM YAPIN 2

KLORDİOKSİT ClO2 1 ay önce

Bu hastalara uygun dozlarda Klor Dioksit (ClO2) verilse çok kısa sürede vücutlarında ne bir mantar kalır ne de bir virüs.

vay be arkadaş 1 ay önce

covid sars hiv vs derken arkadaşlar silahlanın çok yakın bi zamanda the walking deadler gerçek olcak .köpeklerden aldıkları kuduz ile farklı bir mantardan alınan virüs birleştirildi ve insan insanı ısırıp erken göreceksiniz.bunun gibi filimleri yüzlerce binlerce kez izlediniz amafilim dediniz geçdiniz..yılalrca dizilerde ve filimlerde covid corena diye bir sürü salgın dizisi cekildi aynı beetwen gibi vs ve filimlerde corenanın nerden yayılıcağı gösterildi ismi zikredildi..orumcek adam wenom gibi unutmayın filimler birer gelecekde ne olcaklarının planalrıdır